Językoznawca do zadań specjalnych

Wyobraź sobie, że na ziemi ląduje statek kosmiczny, na którego pokładzie znajduje się kosmita. „Obcy” jest nastawiony pokojowo i bez oporów poddaje się serii badań, które przeprowadza na nim specjalny zespół naukowców. Tak więc biolodzy analizują budowę ciała ufoludka, chemicy badają z jakich substancji zbudowany jest jego organizm, a dietetycy próbują ustalić z czego składa się jego dieta.

W takim zespole badawczym nie może zabraknąć językoznawcy, który będzie potrafił rozszyfrować i opisać kosmiczny system języka ufoludka. Do takiego zadania potrzebny jest lingwista, który zna uniwersalne mechanizmy rządzące wszystkimi znanymi językami. Powinien więc być to ktoś, komu nie jest obca gramatyka generatywna - dziedzina językoznawstwa zajmująca się m.in. opisem regularności w różnych językach.

Specjalistów w dziedzinie językoznawstwa generatywnego szkoli się tylko w nielicznych ośrodkach w naszym kraju. Jednym z ważniejszych centrów gramatyki generatywnej w skali całej Europy jest Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tu szkoli się ekspertów, których wiedza i doświadczenie wykorzystywane są w różnego rodzaju projektach o charakterze nie tylko językoznawczym. Jeśli więc lubisz wyzwania i chcesz zdobyć wykształcenie językoznawcze „z najwyższej półki”, zapraszamy do Instytutu Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Być może to właśnie Twoja wiedza będzie kiedyś potrzebna do przebadania kosmity, który zechce odwiedzić naszą planetę.