Konferencja "Długie życie Jane Austen"

Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku

Wydziału Polonistyki UW

zaprasza do udziału w konferencji pt.

Długie życie Jane Austen

(Warszawa, 4-5.12.2017)

W 200–lecie śmierci pisarki chcemy zachęcić literaturoznawców i badaczy kultury do refleksji na temat pisarstwa autorki Dumy i uprzedzenia, a także na temat fenomenu jej popularności i funkcjonowania jako ikony kultury popularnej.

Proponujemy podjąć zwłaszcza następujące tematy:

– (re)lektury; jak czytać dziś Austen, jakie konteksty wykorzystywać w tej lekturze? Ujęcia genderowe, postkolonialne, animal studies i zwrot ku rzeczom w badaniach wiktoriańskich;

– bohaterowie Jane Austen wobec dziejów nowoczesnego podmiotu; kobiety i mężczyźni; rodzina w kryzysie; miłość i ekonomia; prowincja i imperium; filozofia plotki; gry komunikacyjne; tożsamość w epoce negocjacji;

– twórczość Jane Austen wobec jej poprzedniczek; zgodnie z formułą Dale Sander w literaturze angielskiej znaleźć można „100 good women writers before Jane Austen”: na ile autorka korzysta z osiągnięć Ann Radcliffe czy Fanny Burney, jak wpisuje się w historię powieści kobiecej?

– Jane Austen i przemiany powieści w XIX wieku; struktury narracyjne i fabularne: pomiędzy adaptacją a innowacją;

– Jane Austen jako epistolografka i nowelistka;

– dialogi i nawiązania; do inspiracji jej twórczością przyznawali się tacy pisarze, jak: Henry James, Elizabeth Gaskell, George Eliot, Edith Wharton, Virginia Woolf, Oscar Wilde czy Gustave Flaubert. Czy można tę listę rozszerzyć? Jak wyglądały drogi tych inspiracji? Jakich wątków i strategii powieściowych dotyczyły?

– Jane Austen jako kłopotliwa prekursorka; Elaine Showalter postawiła tezę dwóch linii rozwojowych w anglosaskiej powieści kobiecej, od-austenowskiej i od-brontëańskiej. Kto i  dlaczego odrzucał dziedzictwo Austen?

– polska recepcja twórczości Jane Austen: pierwsi czytelnicy, krytycy i tłumacze;

– Jane Austen i polska literatura kobieca; formy obecności i nieobecności w literaturze polskiej;

– Jane Austen i kultura popularna (krąg „chick lit”);

– Jane Austen i literatura poradnikowa (wiek XIX – wiek XXI);

– fenomen długiego trwania: przeróbki, adaptacje, sequele;

– Austen i zjawisko „przerabiania XIX wieku” w kulturze współczesnej; dziewiętnastowieczność jako tekst.

Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń wraz z krótkimi abstraktami do dnia 30.09.2017 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 300 zł. Nie możemy zapewnić zakwaterowania, ale w razie potrzeby pomożemy w znalezieniu i rezerwacji noclegu.

prof. dr hab. Ewa Paczoska i dr Lena Magnone

sekretarz konferencji: mgr Jan Zdunik